USA Wiadomości branżowe

Zespół ENERGA Sailing w drodze na start regat Transat Jacques Vabre

Dopłynąć do celu w jak najlepszym czasie - takie zadanie przed zbliżającymi się prestiżowymi regatami Transat Jacques Vabre stawia sobie zespół ENERGA Sailing. Już 3 listopada polska załoga, w składzie: Zbigniew "Gutek" Gutkowski i Maciej "Świstak" Marczewski, pod żaglami jachtu ENERGA, rozpocznie rywalizację w kategorii IMOCA Open 60. Trasa regat wiedzie z francuskiego Hawru w kierunku wybrzeży

Teaser

Dopłynąć do celu w jak najlepszym czasie – takie zadanie przed zbliżającymi się prestiżowymi regatami Transat Jacques Vabre stawia sobie zespół ENERGA Sailing. Już 3 listopada polska załoga, w składzie: Zbigniew “Gutek” Gutkowski i Maciej “Świstak” Marczewski, pod żaglami jachtu ENERGA, rozpocznie rywalizację w kategorii IMOCA Open 60. Trasa regat wiedzie z francuskiego Hawru w kierunku wybrzeży Brazylii, z metą w marinie Itajai.

To będzie historyczny, pierwszy start polskiej załogi w regatach Transat Jacques Vabre, które w tym roku obchodzą jubileusz 20-lecia. Dzięki ultranowoczesnej jednostce, jaką jest jacht ENERGA, Polacy mogą bez kompleksów stanąć do rywalizacji z Francuzami, powszechnie uchodzącymi za faworytów.   

Udział zespołu ENERGA Sailing w kolejnych prestiżowych międzynarodowych regatach to doskonała okazja do budowania rozpoznawalności marki ENERGA i jej promocji w Polsce, a także poza granicami kraju – mówi Wojciech Topolnicki, wiceprezes zarządu ENERGA SA.-Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy współuczestniczyć w tak ważnym i wyjątkowym wydarzeniu dla polskiego żeglarstwa. Pierwszy start Polaków i ich zmagania z czołówką światowego żeglarstwa w regatach Transat Jacques Vabre śledzić będą w transmisjach telewizyjnych telewidzowie w Polsce i na całym świecie. Ogromnie nas to cieszy, gdyż nasza współpraca z zespołem regatowym ze znakomitym żeglarzem Zbigniewem Gutkowskim na czele, to jeden z elementów ogólnopolskiego programu ENERGA Sailing. Jego celem, obok promowania marki ENERGA, jest popularyzacja żeglarstwa, jako pięknej dyscypliny sportowej oraz dobrego sposobu na rekreację – podsumowuje Wojciech Topolnicki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gdańsku, załoga ENERGA Sailing potwierdziła zakończenie przygotowań technicznych i gotowość do stanięcia na starcie transatlantyckich zmagań. Jak powiedział Zbigniew “Gutek” Gutkowski, przez ostatnie tygodnie wykonano ciężką pracę nad tym, aby przygotować jacht do jednej z najbardziej wymagających tras żeglarskich na świecie.

Regaty Transat Jacques Vabre mają dla nas szczególne znaczenie z kilku powodów. Przede wszystkim jest to dla nas oficjalny debiut w rywalizacji regatowej, dlatego chcemy godnie reprezentować Polskę i sprawić satysfakcję wszystkim kibicom w kraju. Ponadto, w zawodach bierze udział wiele załóg francuskich, którym na pewno będziemy starać się „utrzeć nosa”. Transat Jacques Vabre stanowi dla nas bezpośrednie przetarcie przed Barcelona World Race, dlatego zrobimy wszystko, aby jacht ENERGA dopłynął do mety w czołówce. Na chwilę obecną nie mogę nic obiecać, +poza tym, że wyciśniemy z siebie to, co najlepsze – powiedział Zbigniew “Gutek” Gutkowski.

A to już wiesz?  Majówka z Wojażerem, czyli o czym pamiętać podczas wyjazdów

Debiutujący w roli co-skipera, Maciej “Świstak” Marczewski potwierdził, że tegoroczny Transat Jacques Vabre będzie przede wszystkim próbą generalną przed przyszłorocznymi regatami okołoziemskimi Barcelona World Race. Zapewnił jednak, że sportowa mentalność i chęć zwyciężania nie pozwala traktować najbliższego startu jedynie w kategoriach treningu.

Nie ukrywam, że przede wszystkim chcę stanowić bezpośrednie wsparcie dla “Gutka” i przy okazji udowodnić, że w każdej sytuacji na wodzie może na mnie liczyć. Regaty są określane jako „sprint przez Atlantyk”, dlatego przez około trzy tygodnie będziemy musieli być maksymalnie skoncentrowani. Zapewniam, że koncentracji i determinacji nam nie zabraknie. Od wielu lat pływam razem z „Gutkiem”, a teraz będziemy mogli zaprezentować się w oficjalnych zawodach. Mam nadzieję, że udowodnimy, że potrafimy współpracować nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach i z jeszcze większym spokojem podejdziemy do przyszłorocznego Barcelona World Race – stwierdził Maciej “Świstak” Marczewski.

Po zakończeniu oficjalnej części konferencji, żeglarze pożegnali się z kibicami i najbliższymi, aby tuż po godzinie 14.00 wypłynąć w kierunku Hawru, gdzie za 16 dni rozpoczną się żeglarskie zmagania.

Więcej informacji znajduje się na stronach www energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl

***

Zbigniew “Gutek” Gutkowski, skiper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco 60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing.

A to już wiesz?  MasterCard przedstawia 20 bezcennych chwil Ligi Mistrzów UEFA

Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały – carbon/ nomex, długość – 18,28 m, szerokość – 5,94 m, zanurzenie – 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby – 3200 kg, liczba siłowników – 2, dodatkowe urządzenia – 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe – przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały – PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu – 28 m, powierzchnia żagli na wiatr – 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem – 550 m2.

Transat Jacques Vabre

Regaty Transat Jacques Vabre odbywają się na trasie łączącej od wieków Francję i Amerykę Południową. Od roku 1993, co dwa lata, pomiędzy Hawrem i jednym z południowoamerykańskich portów, najlepsi z najlepszych sprawdzają siebie i swoje jachty, wypływając jesienią na “szlak kawy”. W tym roku regaty odbędą się po raz 11., w 4 klasach: IMOCA Open 60, Open 40, Multi 50, MOD 70. Trasa liczy 5450 mil morskich (Le Havre – Itajai), a prestiżowy wyścig obchodzi dwudziestolecie istnienia.

ENERGA Sailing – wspiera młodych żeglarzy

ENERGA Sailing to jeden z programów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzonych przez Grupę ENERGA w ramach programu Energa Sport. Celem ENERGA Sailing jest promowanie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Zachęcić młodzież do żeglarstwa mają wybitni sportowcy, m.in. Zbigniew Gutkowski, których Grupa ENERGA zaangażowała do projektu oraz których wspiera w ich sportowej rywalizacji o rekordy i medale. Start “Gutka” na jachcie ENERGA w samotniczych okołoziemskich regatach Vendée Globe w listopadzie 2012 stanowił początek ENERGA Sailing. Wiosną 2013 pod tym samym szyldem ruszył program edukacji żeglarskiej. Jest to program edukacyjno-sportowy realizowany przez okręgowe związki żeglarskie i w pierwszej edycji skierowany do dzieci z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W każdym z rejonów lokalnymi patronami programu są polscy olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy  Przemysław MiarczyńskiAnna Weinzieher, Piotr Myszka oraz Łukasz Przybytek Paweł Kołodziński. Zajęcia w ramach ENERGA Sailing są bezpłatne, co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika.

A to już wiesz?  Moc energii pod koszem - wielki finał turnieju ENERGA Basket Cup już 16 czerwca

Źródło ENERGA Sailing. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy