USA Wiadomości branżowe

Zespół Energa Sailing przygotowuje się do regat Transat Jacques Vabre

Teaser

Niespełna miesiąc pozostał do historycznego startu polskiej załogi w regatach Transat Jacques Vabre. O jak najlepszy wynik powalczy zespół ENERGA Sailing, Zbigniew „Gutek” Gutkowski i Maciej „Świstak” Marczewski. W gdańskiej stoczni Sunreef trwa ostatnia faza przygotowań jachtu ENERGA do tej prestiżowej transatlantyckiej rywalizacji o 20-letniej tradycji.

Dla Polaków, którzy 3 listopada wypłyną z portu we francuskim Hawrze i wystartują w klasie IMOCA Open 60., będzie to wspólny debiut w zawodach regatowych. Trasa regat, która jest wyznaczona przez XVIII-wieczny tzw. „szlak kawowy”, wymaga od żeglarzy nie tylko wysokich umiejętności, ale i perfekcyjnego przygotowania sprzętu.    

Zakończono już etap prac przeprowadzanych na lądzie, co pozwoliło na ponowne umieszczenie jachtu na wodzie i przygotowywanie takielunku. Sprawne działania serwisowe najnowocześniejszej jednostki regatowej tego typu w Polsce cieszą „Gutka”. „Mam nadzieję, że 10 października wypłyniemy już na testy pełnomorskie, a nie na Zatoce Gdańskiej. W tym momencie trwają prace przy regulacji masztu i sprawdzenie takielunku” – powiedział Zbigniew Gutkowski.

Z załogą współpracuje także Bogusław Grudnik, ekspert w zakresie bezpieczeństwa statków… powietrznych. Dzięki jego technicznemu wsparciu, na jachcie ENERGA zastosowano instalację neutralizującą oddziaływanie wyładowań atmosferycznych, dotychczas znaną z samolotów pasażerskich.

„Nowością i ciekawostką jest to, że na maszcie pojawią się specjalne antenki, neutralizujące ładunki elektryczne, które mogą wpływać na pracę urządzeń elektronicznych i kompasu, ponieważ powstaje pole magnetyczne i elektromagnetyczne, mające wpływ na sygnał elektroniczny. Nie ma to znaczenia na jachcie, który ma np. metalowy kil, ale w przypadku całkowicie węglowej jednostki, jaką jest ENERGA, trzeba to brać pod uwagę. Jest to technologia używana w samolotach” – dodał popularny „Gutek”.

 Start w regatach Transat Jacques Vabre jest dla polskiej załogi istotny przede wszystkim dlatego, że stanowi bezpośrednie przetarcie przed najważniejszą imprezą przyszłego roku – regatami okołoziemskimi Barcelona World Race.

 Na starcie 11. edycji TRANSAT Jacques Vabre, stanie blisko 50 załóg podzielonych na cztery klasy żeglarskie. Po raz pierwszy, zaprezentują się one wspólnie już 8 października podczas oficjalnej konferencji prasowej w Paryżu.

 

***

Zbigniew „Gutek” Gutkowski, skipper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco 60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing.

Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały – carbon/ nomex, długość – 18,28 m, szerokość – 5,94 m, zanurzenie – 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby – 3200 kg, liczba siłowników – 2, dodatkowe urządzenia – 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe – przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały – PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu – 28 m, powierzchnia żagli na wiatr – 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem – 550 m2.

 Transat Jacques Vabre
Regaty Transat Jacques Vabre odbywają się na trasie łączącej od wieków Francję i Amerykę Południową. Od roku 1993, co dwa lata, pomiędzy Hawrem i jednym z południowoamerykańskich portów, najlepsi z najlepszych sprawdzają siebie i swoje jachty, wypływając jesienią na “szlak kawy”. W tym roku regaty odbędą się po raz 11., w 4 klasach: IMOCA Open 60, Open 40, Multi 50, MOD 70. Trasa liczy 5450 mil morskich (Le Havre – Itajai), a prestiżowy wyścig obchodzi dwudziestolecie istnienia.

 ENERGA Sailing – wspiera młodych żeglarzy
ENERGA Sailing to jeden z programów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzonych przez Grupę ENERGA w ramach programu Energa Sport. Celem ENERGA Sailing jest promowanie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Zachęcić młodzież do żeglarstwa mają wybitni sportowcy, m.in. Zbigniew Gutkowski, których Grupa ENERGA zaangażowała do projektu oraz których wspiera w ich sportowej rywalizacji o rekordy i medale. Start „Gutka” na jachcie ENERGA w samotniczych okołoziemskich regatach Vendée Globe w listopadzie 2012 stanowił początek ENERGA Sailing. Wiosną 2013 pod tym samym szyldem ruszył program edukacji żeglarskiej. Jest to program edukacyjno-sportowy realizowany przez okręgowe związki żeglarskie i w pierwszej edycji skierowany do dzieci z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W każdym z rejonów lokalnymi patronami programu są polscy olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy  Przemysław MiarczyńskiAnna Weinzieher oraz Łukasz Przybytek Paweł Kołodziński. Zajęcia w ramach ENERGA Sailing są bezpłatne, co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika.

***

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Bartosz Sosnówka

PR Manager
VMG PR
M: 600 985 385
E: [email protected] 

Michał Polak

PR Specialist
VMG PR
M: 722 500 500
E: [email protected]

 

Źródło ENERGA Sailing. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy