Aktualności Tradycje Wielkanoc Święta

Śniadanie wielkanocne

Jak ważne jest dla nas śniadanie wielkanocne, które jednoczy całą rodzinę, które jest czymś wspaniałym, ponieważ odbywa się w atmosferze radości. Wielu Polaków, zanim zasiądzie do śniadania, uda się na poranną mszę w niedzielę wielkanocną, zwaną rezurekcją. Przychodzą na nią całe rodziny lub pojedyncze osoby, przychodzą starzy, młodzi i dzieci. Na rezurekcjach kościół jest najpełniejszy w ciągu całego wielkanocnego dnia.

niadanie wielkanocne  Śiadanie wielkanocne  Śnadanie wielkanocne  Śnidanie wielkanocne  Śniaanie wielkanocne

Na późniejszych mszach świętych nie ma już tak wielu osób, ile przychodzi na msze o poranku. To właśnie ona jest odprawiana na pamiątkę tego, że Jezus Zmartwychwstał. Powstał z grobu i jeszcze spotkał się ze swoimi uczniami.

Po rezurekcjach idziemy do domu, aby tam zjeść śniadanie w gronie rodzinnym. Przychodząc do swojego domu, czy do domu innych wierzących, witamy się tego dnia w szczególny sposób. Zamiast tradycyjnego „dzień dobry” czy „cześć” mówimy: „Chrystus zmartwychwstał”. Natomiast osoba, do której przychodzimy, czy będąca już w domu, odpowiada: „Prawdziwie powstał”.

Kiedy rozpoczynamy śniadanie wielkanocne, wspólnie modlimy się. Później, dzielimy się jakiem. Jest to stara tradycja, i przetrwała w Polsce przez wieki. Uczmy więc nasze dzieci tego, że można prawdziwie przeżywać zmartwychwstanie Jezusa. Rozmawiajmy z nimi, utrzymujmy więź. To zaprocentuje na pewno, i nasze dzieci będą przekazywać tradycję na kolejne pokolenia. Jednak nie jest to takie łatwe, ponieważ rodzice, sami wychowanie pewnymi wartościami, nie potrafią tych samych wartości przekazać dzieciom. Dlaczego? Ponieważ sami nie wierzą w to, co wierzyli ich rodzice. Brakuje im nie tylko wiary, ale i odwagi, by dochodzić do prawdy. Jeśli nie potrafimy więc sami tego zrobić, poprośmy o pomoc naszych rodziców, aby oni pomogli nam w wychowywaniu dzieci, albowiem wychowywanie przez dziadka i babcię jest także bardzo ważne i bardzo dobre.
Ika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #solicitude