Aktualności

Serwis Wirtualnej Polski laureatem Webby Awards 2010

Konkurs Webby Awards, nazywany „Oscarami Internetu”, uznawany jest za największy i najważniejszy plebiscyt mediów interaktywnych na świecie. W tegorocznej edycji platforma wideo Wirtualnej Polski – ToSieWytnie.pl– zdobyła tytuł „Oficial honoree” w kategorii „Self-Promotion/Portfolio”

Platforma wideo „ToSieWytnie.pl”, promująca niezależnych twórców filmowych, po raz kolejny została doceniona za granicą. Należący do Wirtualnej Polski serwis, po raz pierwszy w historii polskich portali, zdobył tytuł oficjalnego laureata najbardziej prestiżowego konkursu stron internetowych globu – Webby Awards.

Webby Awards to największy coroczny konkurs rynku interaktywnego na świecie, organizowany od 1996 r. przez Akademię Sztuki Cyfrowej (International Academy of Digital Arts and Sciences). Trzon konkursu stanowią 4 kategorie główne: strona WWW, reklama, wideo, komórki oraz blisko 100 podkategorii tematycznych. Członkami jury są m.in. twórca Internetu Vint Cerf czy szef Virgin Group, Richard Branson a także znani celebryci, David Bovie czy Cameron Diaz. Nagrody zyskały sobie przydomek „Oskarów Internetu” (za New York Times) i „jedynej liczącej się nagrody dla twórców stron WWW” (Los Angeles Times). Jak podają organizatorzy w tegorocznej, 14. edycji konkursu Webby Awards odnotowano rekordową liczbę 10 000 zgłoszeń z ponad 60 krajów świata i 50 stanów amerykańskich.
O prestiżu i poziomie konkursu świadczą też nagrodzeni w poprzednich latach, m.in. Amazon.com , eBay, Google, Yahoo!, BBC News, iTunes, CNN, Wikipedia, Flickr czy Facebook. Konkurs audytuje firma Price Waterhouse Coopers.

Zachęceni zdobyciem Webstara w konkursie na najlepszą nową stronę 2009 w Polsce, postanowiliśmy spróbować sił za granicą. Zaczęło się od konkursu Content360 w Cannes, w ramach światowych targów telewizyjnych MIPTV, gdzie zakwalifikowaliśmy się do ścisłego finału 10 projektów z całego świata. Wtedy też podjęliśmy decyzję o dostosowaniu interfejsu serwisu do potrzeb prezentacji przed międzynarodowym audytorium. W ten sposób powstała wersja angielska ToSieWynie.pl, osadzona równolegle w domenie „FreeCut.TV” – wyjaśnia Łukasz Skalik, Kierownik Działu WP.TV i Multimedialnego Wsparcia Portalu, pomysłodawca platformy – Do konkursu Webby Awards zgłosiliśmy nasz projekt pod hasłem „The Craziest Slavic Video Productions!”, podkreślając jego pochodzenie oraz niejako uprzedzając osoby oceniające o jego specyficznej zawartości, która nie zawsze mogła być zrozumiała z perspektywy osób kulturowo nam odległych.

Sukces serwisu przerósł oczekiwania twórców. Platforma zdobyła tytuł „Oficial honoree” w kategorii „Self-Promotion/Portfolio”, równolegle z projektami z USA oraz Włoch i Japonii. Śledząc zestawienie dotychczasowych laureatów Webby Awards można wywnioskować, że konkurs promuje głównie kraje o rozwiniętych i zaawansowanych technologicznie rynkach, dlatego wyróżnienie w nim to olbrzymi sukces zespołu z Polski.

Trudno nam uwierzyć, że nasz serwis zgarnął aż tyle nagród przy tak silnej konkurencji z całego świata – mówi Grzegorz Tomasiak, Prezes Zarządu Wirtualnej Polski i dodaje – Jest to dowód na to, że Polski rynek na tle globalnym prezentuje się na bardzo wysokim poziomie. Mamy też nadzieję, że sukces ten zachęci inne podmioty z Polski do startu w międzynarodowych konkursach z pożytkiem dla całej rodzimej branży.

Według badania Megapanel PBI/Gemius od startu platformy ToSieWytnie.pl w październiku 2009 serwis notuje średnio miesięcznie ponad milion użytkowników (real users), plasując go w ścisłej czołówce polskich internetowych platform oferujących legalne i darmowe wideo w Sieci.

Mówi się, że do trzech razy sztuka. W przypadku sukcesów platformy ToSieWytnie.pl reguła ta ma pewne uzasadnienie, my jednak czekamy na rozstrzygnięcie jeszcze jednego konkursu, mając przy tym nadzieje, że, wbrew powiedzeniu o trzech szansach, będziemy w stanie już niebawem pochwalić się kolejnym, czwartym, sukcesem. – podsumowuje Stanisław Ulicki, Dyrektor Pionu Programowego Wirtualnej Polski

tosiewytnie.pl
wp.pl
www.webbyawards.com

Więcej informacji o ToSieWytnie.pl

Platforma ToSieWytnie.pl agreguje twórców filmowych produkujących i umieszczających swój kontent wideo w Sieci. Projekt stanowi hybrydę telewizji internetowej oraz serwisu hostingowego. Użytkownik, aby dołączyć do ToSieWytnie.pl, musi – w pierwszej kolejności – wypełnić formularz widniejący na stronie serwisu w sekcji „Dołącz!”. O przydzieleniu statusu członkowskiego decyduje redakcja platformy, zatem nie każdy może automatycznie wgrać swoje filmy na ToSieWytnie.pl. Każdy może jednak zgłosić chęć ich dodania. Po otrzymaniu zgłoszenia zespół ocenia „zasoby” twórcy oraz ich wartość (merytoryczną, graficzną, itp.). Warunkiem koniecznym jest posiadanie pełnych praw autorskich do zgłaszanych produkcji lub wykazanie nimi obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ten sposób serwis zrzesza i promuje sieciową społeczność filmowców-amatorów oraz profesjonalistów faktycznie produkujących lub pozyskujących kontent w sposób legalny. Pomyślny proces weryfikacji kończy się udostępnieniem internaucie unikalnego loginu i hasła dostępu do specjalnego kanału, na który wgrywa swoje produkcje. Jednak o tym, co i w jakiej kolejności zostanie wyemitowane na stronie głównej platformy decyduje zespół serwisu.

Charakterystycznymi wyróżnikami ToSieWytnie.pl są m.in. nielimitowany czas trwania plików wgrywanych przez twórców; telewizyjna rozdzielczość emisyjna playera wideo, w rozmiarze 720×404 (aspekt 16×9), przy czym pliki wgrywane w wysokiej jakości HQ w pełnym ekranie są odtwarzane w rozmiarze 1024×576; intrygujący interface wraz z szeregiem ciekawych funkcjonalności (np. pojawianie się komentarzy do filmów w formie komiksowych „dymków” na warstwie playera wideo); możliwość umieszczania materiałów na blogach i serwisach zewnętrznych względem platformy; promocja najciekawszych kanałów autorskich również na stronie głównej portalu Wirtualna Polska odwiedzanym przez miliony internautów dziennie; udział w projekcie najpopularniejszych polskich twórców alternatywnych, w tym ZF Skurcz, Gracjana Roztockiego czy braci Kwas.

Jednak najważniejszą rolę w popularyzacji serwisu odgrywają oryginalne interaktywne programy autorskie, ukazujące się cyklicznie wyłącznie na ToSieWytnie.pl. W kosztach ich produkcji partycypuje Wirtualna Polska. To m.in. Ślepa Kliszka – prezentacja błędów popełnianych przez ekipy filmowe w znanych filmach, czy [email protected] – jedyny program w Polsce współtworzony przez internautów z nadesłanych linków. Każdą z produkcji można równolegle śledzić, w dowolnym miejscu i czasie, z poziomu telefonów komórkowych pod adresem m.ToSieWytnie.pl.

http://dlaprasy.wp.pl/pr/162072/serwis-wirtualnej-polski-laureatem-webby-awards-2010

Similar Posts