Wiadomości branżowe

Relaks kluczem do sportowego sukcesu?

Polscy siatkarze po raz drugi w historii, po czterdziestu latach, wywalczyli mistrzostwo świata, pokonując w finale Brazylijczyków. To ogromny sukces i powód do dumy. Warto zastanowić się, jakie czynniki zdecydowały o zwycięstwie. Czy kluczowy był wyczerpujący, doskonale zaplanowany trening, czy może ambicja napędzana wspaniałym dopingiem własnej publiczności? A może były też inne,

Polscy siatkarze po raz drugi w historii, po czterdziestu latach, wywalczyli mistrzostwo świata, pokonując w finale Brazylijczyków. To ogromny sukces i powód do dumy. Warto zastanowić się, jakie czynniki zdecydowały o zwycięstwie. Czy kluczowy był wyczerpujący, doskonale zaplanowany trening, czy może ambicja napędzana wspaniałym dopingiem własnej publiczności? A może były też inne, równie ważne elementy? – Świetnie przygotowani techniczne i fizyczne siatkarze, w niezwykle stresującym, finałowym spotkaniu, utrzymali pełną koncentrację i pokazali pełnię swoich umiejętności. To efekt przygotowania mentalnego oraz opanowania sztuki relaksu, które pozwoliło im wyciszyć się przed najważniejszym meczem – analizuje Iwona Kowalewski, ekspert SITA.

Trening wsparty relaksem

Gdyby zapytać przeciętnego kibica, co ma największy wpływ na sukces, najczęściej usłyszymy, że jest to ciężki trening. W przypadku polskich siatkarzy z pewnością był to jeden z najważniejszych elementów. Zdarza się jednak, że odpowiednie przygotowanie fizyczne, techniczne i taktyczne to za mało, by odnieść sukces w sporcie. Bez względu na uprawianą dyscyplinę, równie ważnym elementem jest przygotowanie mentalne. Tutaj przydatna może być umiejętność wprowadzenia się w stan relaksu. Dzięki czemu sportowcy, łatwiej poradzą sobie z presją i stresem związanym z rywalizacją sportową. Są opanowani, skoncentrowani na zwycięstwie i wykorzystują pełnię swoich umiejętności.

Mentalne przygotowanie czyni cuda

O naszej „złotej drużynie” siatkarzy oraz ich wspaniałej postawie w czasie zwycięskiego meczu pisze się i mówi praktycznie wszędzie. Warto jednak przypomnieć, że przygotowanie mentalne było również częścią sukcesu m.in. Adama Małysza. Polski skoczek w trakcie przygotowań przedstartowych korzystał z metody SITA, która pomaga w osiągnięciu stanu relaksu. Kiedy skoczek z Wisły w sezonie 2000/2001 jako pierwszy Polak w historii wygrał Turniej Czterech Skoczni, w naszym kraju zapanowała tzw. „małyszomania”. Ludzi ogarnął szał skoków narciarskich i, co za tym idzie, stale rosły oczekiwania względem naszego mistrza. Małysz spełnił je w stu procentach, głównie dzięki temu, iż opanował sztukę relaksu oraz radzenia sobie ze stresem. Pomogło mu to udźwignąć wielkie nadzieje związane z jego występami na skoczni. Rzecz jasna, najważniejsze były talent oraz ciężki trening, ale sportowiec wielokrotnie podkreślał, jak wielki wpływ na jego liczne triumfy miało przygotowanie mentalne.

Mistrzowska nauka języka

Kiedy 30 kwietnia 2004 roku szkoleniowcem kadry polskich skoczków został mówiący po niemiecku Austriak – Heinz Kuttin, Małysz poszerzył zakres stosowania metody SITA. „Orzeł z Wisły” połączył sztukę relaksu z nauką języka niemieckiego, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Niewiele później Małysz i Kuttin mogli swobodnie porozumieć się w języku niemieckim, a ich dwuletnia współpraca zaowocowała zwycięstwem w 2004 Letniej Grand Prix.

Dla każdego sportowca

Sukcesy Adama Małysza oraz mistrzowskiej drużyny siatkarzy potwierdzają, że każdy sportowiec, który chce pozbyć się napięcia wywołanego stresem, powinien opanować sztukę osiągania stanu relaksu. Świetnie sprawdzi się tu metoda SITA, której stosowanie pozwala wzmocnić naszą siłę mentalną, pomaga w porządkowaniu myśli, nabraniu dystansu do zadania, jakim jest osiągnięcie zwycięstwa. Jest to również skuteczne rozwiązanie w przypadku sportowców wyjeżdżających za granicę. Wykorzystanie metody SITA w nauce języka obcego pozwoli przełamać barierę językową i sprawi, że aklimatyzacja w nowym środowisku przebiegnie łagodnie i szybko, a sam sportowiec będzie mógł skupić się na osiąganiu zamierzonych celów.

***

Iwona Kowalewski – filolog-językoznawca, pedagog, specjalista w zakresie nowoczesnych metod edukacji. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Autorka kryteriów kwalifikacyjnych dla nauczycieli języków obcych prowadzących zajęcia z wykorzystaniem biofeedbacku oddechowego. Prowadzi regularne szkolenia dla nauczycieli z zastosowania elementów relaksu w procesie kształcenia. Posiada doświadczenie we współpracy z mediami jako ekspert w zakresie szeroko pojętego relaksu.

 


dostarczył infoWire.pl

Źródło SITA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy