Podróże

Podróż z dzieckiem – jak uniknąć niespodziewanych wypadków?

Podróż z dzieckiem – jak uniknąć niespodziewanych wypadków? Podróż z maluchem wymaga intensywnych przygotowań i jest sporym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Tak

Podróż z dzieckiem – jak uniknąć niespodziewanych wypadków?

Podróż z maluchem wymaga intensywnych przygotowań i jest sporym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Tak jak i snu, dziecko potrzebuje też dużo uwagi, zabawy i posiłków, których regularność należy zachować również w podróży. Jak przygotować się do wyjazdu z małym dzieckiem i co zapakować, aby przebiegła ona sprawnie i bez niespodzianek? Eksperci z Feedo.pl prezentują krótki poradnik.

Wiek ma znaczenie
Planowanie urlopu z maluchem jest w dużym stopniu uzależnione od jego wieku. Jeśli jesteśmy typami podróżników, warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać naszą pociechę do dłuższych wyjazdów i niedogodności, które się z nimi wiążą. Czas od 3 miesiąca do pierwszego roku życia dziecka jest wbrew pozorom dobrym okresem na podróżowanie. Maluch w tym czasie zwykle karmiony jest piersią, sam się nie porusza i większość czasu spędza na spaniu. Starsze dziecko wymaga znacznie więcej uwagi i czujności. Rodzic musi pamiętać o zabraniu różnych zabawek, które zajmą dziecko w podróży, a także niezbędnych akcesoriów i przekąsek.

Podstawowe zasady podróżowania z dzieckiem
Jeśli decydujemy się na podróż samochodem, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:
• Przygotowanie do jazdy. Kluczowy jest odpowiedni dobór fotelika samochodowego. Lato sprzyja piratom drogowym, dlatego odpowiednio dobrany fotelik zapewni bezpieczeństwo dziecka. Jeśli fotelik będzie niewygodny dziecko będzie niespokojne i nerwowe. Pamiętajmy również, aby w całym pojeździe nie gromadzić żadnych rzeczy, które w przypadku mocniejszego hamowania czy stłuczki mogą stanowić poważne zagrożenie.
• Pora wyjazdu: Wbrew pozorom podróż nocą nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ wtedy obniżona jest koncentracja rodziców i dziecko może mieć poczucie niebezpieczeństwa. Radzimy więc wyruszać bardzo wcześnie rano, omijać godziny szczytu i wybierać godziny drzemek naszej pociechy.
• Posiłki: Inną ważną zasadą jest niepodawanie dziecku posiłków w czasie jazdy, aby uniknąć jego zachłyśnięcia się. Do przechowywania jedzenia dla dziecka zbawienne mogą się okazać specjalne pojemniki na posiłki, które podtrzymują ich świeżość.

Niezbędnik dla małego podróżnika
Obecnie na rynku znajduje się wiele przydatnych gadżetów, które oszczędzają rodzicom wiele stresu – mówi Martin Molčan, dyrektor zarządzający sklepu internetowego Feedo.pl. Idealnym wsparciem jest specjalne lusterko, dzięki któremu bez ciągłego odwracania się i utraty koncentracji możemy na bieżąco śledzić poczynania maluchów za naszymi plecami. Warto zaopatrzyć się również w specjalną poduszkę podtrzymującą główkę podczas snu, albo pojemniki na przekąski – dodaje Martin Molčan. Oprócz podstawowych akcesoriów do pielęgnacji, należy pamiętać o zabraniu apteczki podróżnej. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w przygotowania do wyjazdu. Możliwość spakowania własnej walizki oraz opowieści o czekających na niego przygodach na pewno pozytywnie nastawią malucha do zbliżającej się wyprawy.

W podróży z dzieckiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, natomiast obowiązkiem rodziców jest zapobieganie wszelkim niedogodnościom związanym z długą drogą. Spontaniczne wyjazdy z pewnością należy wykluczyć.

Poniżej prezentujemy wybrane gadżety dostępne w sklepie internetowym Feedo.pl, które skutecznie wesprą Cię w podróży z Twoją pociechą.

• Dziecięca poduszka podróżna na szyję z projektu Julia zapewni Twemu dziecku komfortową podróż i wsparcie podczas snu w pozycji siedzącej.

K’s Kids dziecięcy rogalik na szyję poduszka do auta – Cena 29,00 zł

• Pojemnik na przekąski to praktyczne naczynie, z którego maluchowi łatwo jest coś wyjąć, a trudniej wysypać. Miękka pokrywka umożliwia małym rączkom łatwy dostęp do środka, jednocześnie zapobiega wysypaniu zawartości w razie przewrócenia pojemniczka w podróży.
Tommee Tippee pojemnik na przekąski Explora – Cena 28,90 zł

• Praktyczne lusterko do samochodu. Kolorowy słoń i ptaszek zaciekawią maluszka podczas jazdy, a duża powierzchnia lusterka zapewnia kontrolę nad dzieckiem.
Lusterko wsteczne do auta – Cena 69,00 zł

• Kółka i wygodny uchwyt umożliwia wygodne i bezpieczne podróżowanie z dziećmi. Walizka ma jedną zewnętrzną kieszeń na drobne przedmioty. We wnętrzu walizki, praktyczne elastyczne pasy przytrzymujące zawartość walizki. Bagaż spełnia normy do bagażu podręcznego.
DUSHI Walizka dziecięca – Cena 389,00 zł

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy