Podróże

Jak wygląda Ibiza dziś?

Czy Ibiza to bardziej wieś czy miasto? Oczywiście, wyspa zachowała wiejski charakter. Są tam kamienne domostwa które wyrastają pośród gajów oliwnych. Poruszając się w głąb

Czy Ibiza to bardziej wieś czy miasto? Oczywiście, wyspa zachowała wiejski charakter. Są tam kamienne domostwa które wyrastają pośród gajów oliwnych. Poruszając się w głąb wyspy, możemy zobaczyć wiele starych farm z pomalowanymi na biało budynkami.

Jednak Ibiza ma swoje drugie „ja”. I nie jest ono bynajmniej wiejskie. Miejski styl. Gwar, szum, cudowne wyspy, kluby, nocne życie, dyskoteki, hotele, które są w stanie przyjąć naprawdę mnóstwo turystów. Tak jest właśnie nasza Ibiza, współczesna Ibiza.

biza  Iiza  Ibza  Ibia  Ibiz

Sama wyspa jest naprawdę mała. Ileż ona ma? Zaledwie 540 km². Jest położona najbliżej hiszpańskich wybrzeży, przecina ją łańcuch niewysokich gór. Same cuda na tej Ibizie. Uważam, ze jeśli w danym miejscu są góry, to jest to cud, poza tym, jeśli jeszcze w okolicy jest woda, to jest to kolejny cud. Jeśli już góry łączą się z wodą za jednym rzutem oka – to jest to prawdziwa rewelacja.

Ibiza nie jest jednak samotną wyspą, nie tylko ze względu na jej mieszkańców i bardzo licznie przybywających turystów. Ibiza nie jest samotna, ponieważ otacza ją cała masa małych wysepek i większych skał, które wyrastają z morza.

Linia brzegowa Ibizy ma ponad 200 kilometrów i jest bardzo urozmaicona. W niewielkich zatokach znajdują się piękne plaże. Ale plaża to nie wszystko. Ta wyspa jest nie tylko odkryta, jak patelnia, ale tajemnicza. Być może lubisz oglądać jaskinie? Wyobraź sobie, że one tu istnieją. Możesz więc oglądać je, możesz posmakować prawdziwej przygody, kiedy to zapuszczasz się na wyspę, tajemniczą, ale jasną i słoneczną, idziesz dalej, a tam jest jaskinia, która jest pełna nie wiadomo czego, może skarbów a może nietoperzy?

W połączeniu z Formenterą, Ibiza należy do archipelagu Pituizami – tak nazywają je grecy, a znaczy to tyle, co Wyspy Sosnowe.

I teraz kolejna nowinka. Jesteś hippisem lub hippiską? A może Twoi rodzice byli albo nawet dziadkowie. Do czego zmierzam? Wyobraź sobie, że to właśnie w latach sześćdziesiątych XX w. Hippisi odkryli tą wyspę, jej walory. Dopiero to dało początek znalezienia się jej na liście miejsc do odwiedzenia. Biura podróży jedynie „zmałpowały” pomysł. Teraz Ibiza wielka – oczywiście, nie powiększyła się w żaden sposób, ale wilka jest ze względu jej ważności wśród innych miejsc w basenie Morza Śródziemnego.

Ibiza jest rozrywkowa. Ludzie bawią się tu pełną parą. Nic dziwnego, ciepło, piękna plaża, towarzystwo, muzyka – wszystko temu sprzyja. Kolejna ciekawostka dotycząca Ibizy to właśnie to, że w latach dziewięćdziesiątych XX została wpisana została do Księgi Rekordów Guinessa. Czym zasłynęła? Właśnie swoim zabawowych charakterem. W księdze wyspa widnieje jako najbardziej rozrywkowe miejsce na ziemi. Według najlepszych na świecie DJ-ów, najwyżej oceniany klub to właśnie Pacha. Jak do niego trafić? Jest on na Avenida Ocho de Agosto, naprzeciwko przystani w mieście Ibiza. Można tam dotrzeć też z portu i to bardzo szybko, bo raptem w ciągu 10-15 minut. Na początku, kiedy powstawał klub, nikt nie sądził, że zdobędzie on taką sławę, i to na całym świecie. Nawet twierdzono, że nit tam nie przyjdzie, ponieważ leży zbyt daleko od innych miejsc. A tera, proszę: otaczają go apartamentowce i klub ma duże wzięcie, żeby nie powiedzieć: olbrzymie! Wokół jest też mnóstwo barów, kasyn, hoteli. Jaka tam króluje muzyka? Bardzo różna. Jest to hip hopie i r’n’b, ale nie tylko. Można też potańczyć do hiszpańskiej muzyki rozrywkowej, gdzie są elementy jazzy house, soulu i funku. Imprezy kończą się tam o 5 rano. Oczywiście, prowadzą je takie osobistości jak Erick Morillo, Roger Sanchez, Pete Tong, David Morales, Deep Dish, Danny Tenaglia czy Sander Kleinenberg. Codziennie w imprezie może brać udział ponad 3 000 gości. A jakie są ceny? Wstęp od 30 do 60 euro w zależności od pory roku, oczywiście w sezonie turystycznym ceny są wyższe. Drink kosztuje 12 euro, piwo 10 euro.

Ibiza to też woda – nie zapominajmy o tym, więc, jeżeli szaleństwa na wodzie – to Ibiza. Jeżeli szalone imprezy i dyskoteki – to Ibiza. Jeżeli nowa moda – to też Ibiza. Czasami mówi się, że największe metropolie są dyktatorem w świecie mody. Tymczasem, jeśli spojrzeć na rozrywkową Ibizę, okazuje się, że to, co się tam nosi,staje się później hitem w Europie. Tylko po jakimś czasie. Czyżby projektanci inspirowali się strojami z Ibizy, czy to właśnie bogaci w Ibizie sugerują się nowymi kreacjami projektantów?

Turyści przyjeżdżają tu aby odpocząć na jednej z 50 plaż, aby być w takiej pełni słońca, lub aby poszaleć, np w klubach Eivissy lub Sant Antoni.

Jeśli wybierasz się na Ibizę, nie zapomnij wybrać się do Dalt Vila – Górnego Miasto w Eivissie. Kiedy szukasz ciszy i spokoju, masz środek wyspy, gdzie są świetne szlaki wycieczkowe.

Czy są tu nadal Hippisi?A owszem, są. Mieszkają w dawnych wieżach obronnych i starych wiatrakach w okolicy Balàfii. Właściwie, przybyli oni tu z całej Europy.

Wybierając się na wycieczkę wzdłuż zachodniego wybrzeża Ibizy zobaczysz, jak te krajobrazy człowiek przekształci w podobne do siebie kurorty.

Na pewno szkoda jest, ze dziewicza plaża zmienia się wciąż w eleganckie miejsca, hotele. Jeszcze niedawno bogaci ludzie z całego świata budowali tu swoje wille, chcąc uciec od świata, od papparazzich.

Na wyspie nie ma szczególnych zabytków czy pamiątek historycznych. Ale jest za to coś innego: właśnie na zahcodnim wybrzeżu są wspaniałe plaże ukryte w niewielkich zatoczkach oraz Es Vedra.

Plaże są właśnie wizytówką tej wyspy. Jest ich ponad pięćdziesiąt, i łącznie mają około dziewiętnastu kilometrów. Najpopularniejsze są położone są na południowo wschodnim wybrzeżu, pomiędzy Santa Eulària des Riu a Cala Sant Vincent oraz w okolicy Sant Antoni de Portmany i na zachodnim wybrzeżu.

Ibiza jest miejscem do którego warto pojechać. W centralnej części wyspy są małe wioski, np. Santa Agnes, Sant Mateu, Santa Gertrudis, w których jest zachowana niska, bardzo prosta i tradycyjna zabudowa domów i masywnych kościołów. Domy te najczęściej są białe. Kościoły zaś wyglądają bardzo ciekawie i malowniczo, zwłaszcza, że wśród gór czy pagórków, niektóre jakby z nich wyrastają.

W Sant Miguel w lecie, może natrafić na festiwal miejscowych tańców ludowych. Jeśli natomiast wybierzesz się do Santa Eularia będziesz mógł zobaczyć Muzeum Etnologiczne, gdzie można zobaczyć stroje ludowe, narzędzia rolnicze i zabawki.

Ibiza to też wspaniałe owoce. Północ i południe wyspy to lasy piniowe, rosną tu także sady migdałowców, oliwek i figowców. Klimat, ze względu na silny wpływ morza, jest łagodny, zimy są ciepłe i suche a lata nie są zbyt upalne. Jednym słowem: raj na wyspie.
ika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy