Aktualności Tradycje

Czym jest tolerancja?

To słowo słychać na okrągło. Jest obecny w naszym współczesnym myśleniu kierunek zwany postmodernizmem. Promuje on (upraszczając rzecz) przede wszystkim pluralizm i relatywizm. W ten sposób wszystko się rozmywa, staje się względne.

Zwłaszcza, jeśli chodzi o wartości, o prawdę, o zasady – w duchu tego myślenia wszystko zaczyna „pływać”, staje się względne. W tym kontekście słowo tolerancja nabiera też swoistego znaczenia.

Czym jest tolerancja?

Należałoby się jednak zastanowić, czy rzeczywiście wszystkie systemy polityczne, zapatrywania, poglądy można tolerować? Nie tolerowaliśmy np. komunizmu, bo był zły. Są też lansowane różne poglądy, zapatrywania, z którymi nie możemy się zgodzić tak po prostu.

W każdym razie z tą tolerancją można popaść w swoistą pułapkę – co np. ma miejsce we Francji, która chce mienić się krajem właśnie tolerancyjnym, a mimo to zabrania się tam np. muzułmanom (i nie tylko) noszenia oznak religijnych – a nie zabrania się parady gejów. Czy nie jest to dziwne? Podobnie, jeśli chodzi o tolerancję w stosunku do różnych religii.

Jestem jak najbardziej „za”, choć powiedziałabym raczej o szacunku dla innych religii i ich wyznawców. Ale szacunek nie oznacza, że to wszystko jedno, w co wierzymy. I w tym miejscu wkraczamy na płaszczyznę pytań o prawdę. Zauważmy, że dziś coraz mniej stawia się takich kwestii, która religia jest prawdziwa, albo jest bliższa prawdy.

Dzisiaj mówi się raczej, że to nie ma znaczenia, niech sobie każdy wierzy, w co chce, to jest prywatna sprawa każdego. W zasadzie wszyscy wierzą w to samo… Po to człowiek jest uposażony w umysł, zasady zdrowego myślenia, aby stawiał sobie pytania o prawdę, o sens życia, o cel naszego życia, o początek wszystkiego, o to co będzie po śmierci, itd. I nie powinien się zadowalać jakimiś namiastkami odpowiedzi, ale winien szukać tych najbardziej miarodajnych i do tego pochodzących z wiarygodnych źródeł.
Marta Akuszewska

Similar Posts

One thought on “Czym jest tolerancja?
  1. poruszyla Pani bardzo wrazliwy temat do rozstrzygniecia. Dodam do niego, ze w Izraelu (Ziemi 3 krotnie Swietej) nie mozna wejsc do pilnie strzezonego przed chrzescijanami slynnego meczetu Omara i do meczetu Al Aksa. Muzulmanie nie mozwalaja na to!

Comments are closed.